sobota, 4 lipca 2009

Carlo Rossi California Red


Nazwa: Carlo Rossi California Red
Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Region: Kalifornia
Apelacja:
Szczepy: blend wieloszczepowy
Rocznik: 2008
Zakup: Sedal, Olesno
Cena: 18,28 zł

Niezależnie od tego, jak fantastyczne wina nie zostaną wyprodukowane w najrozmaitszych częściach globu, przyjęło się u nas powszechnie uważać, że dobre wino to wino z rodowodem francuskim, włoskim, hiszpańskim i może bułgarskim. Ewentualnie węgierskim. I tu pas, na myśl już nic nie przychodzi. Choć gdyby poszperać głębiej, znajdzie się niejedna kraina, zacnym winem płynąca. Jak chociażby Kalifornia.

Faktem jest, że Carlo Rossi California Red nie jest trunkiem z półki najwyższej. Bezsprzecznie winem jednak napitek ów pozostaje. Skupmy się zatem na tymże właśnie.

W kieliszku bardzo klarowna i lekka wiśnia, mieniąca się tu i ówdzie rubinem, wydaje się być otoczona pajęczynką, osnową, pozostaje w drugim planie. Ciekawe wrażenie, zarezerwowane raczej dla tego typu trunków.

Nos przywodzi na myśl skojarzenia jednoznaczne. Ponownie słodkie, czerwone owoce z dominującą na pierwszym planie czereśnią. Gdzieniegdzie wyczułem wiśnię, taką kwaskową. W drugim podejściu paletę dopełniły owoce leśne wespół z kisielem z czerwonych owoców.

W ustach czereśnie, czereśnie, czereśnie. Bez wątpliwości. Fajna, lekka i niemęcząca kwasowość, krótki finisz z nutami przyjemnej goryczy. Lekka budowa oddająca właściwą proporcjonalnie normę słodyczy. Acz przyznać muszę - wyraźnie wyczuć można swego rodzaju akcenty cięższe. Garbniki ledwo wyczuwalne. W dłuższym kontakcie wspomniana goryczka zwiększa swoje natężenie, co nie wpływa jednak na odbiór wina. Wyraźnie wzmacniają się nuty jagodowe, przybierające na sile z każdym łykiem (w końcówce wręcz dominowały).

Ponownie przyjemne wino na lato. Łatwe, wakacyjne. W ogóle nie zmusza do winnych podróży. Nie intryguje, nie zastanawia. Ot, wakacje w pełni.

2 komentarze:

  1. Mam wino Carlo Rossi california red z 2001r.Ciekaw jestem jaka jest teraz jego cena

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wino Carlo Rossi california red z 2001r.Ciekaw jestem jaka jest teraz jego cena

    OdpowiedzUsuń