niedziela, 5 lipca 2009

Conte Delle Venezie


Nazwa: Conte delle Venezie
Pochodzenie: Włochy
Region: Wenecja
Apelacja:
Szczepy:
Rocznik:
Zakup: Il Gusto, Wrocław (wino do obiadu)
Cena: 8 zł

Jako, że opisywane w miejscu niniejszym wina pijam zwykle w oderwaniu od jedzenia (co zresztą zaczynam uważać za zbrodnię zuchwałą), czas zmienić nieco nawyki. Do tej pory jedynie włoska Casa Sant'Orsola towarzyszyła potrawie. Dziś udało mi się zestawić z obiadem kolejny włoski (przypadek?) trunek. Wrażenia poniżej.

W nienajlepszym świetle lokalu udało mi się dojrzeć, że wino jest stosunkowo ciemne, choć jak na taką barwę dość klarowne. Przejrzystość trunku bardzo ładnie wpada w ciemną, zdecydowaną toń. Pięknie się mieni.

W nosie przy pierwszym kontakcie truskawkowy zawrót głowy. Ściślej rzecz ujmując, dżemowo-truskawkowy. Bardzo słodko. Uwolnione estry ponownie przyniosły sążną porcję dżemu z truskawek, mieszając go jednocześnie z pysznym dżemem malinowym. Ładne nuty wanilii. Ogólnie, zrobiło się bardzo babciowo i bardzo świątecznie.

W smaku wino prezentuje się delikatnie, czuć jego raczej lekką budowę. Kwasowość ładnie zharmonizowana słodszym posmakiem. Oczywiście o powrocie wrażeń zapachowych nie ma mowy. Trunek nienachalny, z niedługim finałem.

Samo wino uważam za całkiem niezłe. Natomiast jego połączenie z potrawą (żeberka w miodowej oprawie, ryż basmati, sałatka z kapusty pekińskiej, pomidora i ciemnych oliwek) wyśmienite! Umiarkowana cierpkość wina w zestawieniu z miodowym posmakiem mięsa wypadła po prostu przepysznie. Nowe połączenie smakowe przydało trunkowi nut jagód i owoców lasu, ponownie w waniliowej oprawie.

Doskonała kompozycja, szczerze polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz